Što je eTwinning?
eTwinning je zajednica odgojno-obrazovnih djelatnika predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova. Riječ je o inicijativi Europske komisije koja od 2005. godine nudi sigurnu elektroničku platformu za djelatnike odgojno-obrazovnih ustanova čiju registraciju odobrava nacionalna organizacija za potporu eTwinningu, a od 2022. godine djeluje na Europskoj platformi za školsko obrazovanje.
Sudionici se mogu uključiti u niz aktivnosti:
- provedbu projekata s odgojno-obrazovnim ustanovama u 44 zemlje obuhvaćene eTwinningom
- razmjenu stručnih sadržaja s kolegama i razvoj mrežâ stručnjaka
- sudjelovanje u raznim oblicima profesionalnog razvoja – mrežnim edukacijama, stručnim usavršavanjima u obliku seminara i konferencija, aktivnostima vezanim uz mobilnost u sklopu eTwinninga.
Zajednica eTwinning financira se u sklopu programa Erasmus+, najvećeg programa Europske unije u području obrazovanja i osposobljavanja, mladih i sporta.
Nacionalna organizacija za potporu eTwinningu ustrojena je pri Agenciji za mobilnost i programe Europske unije radi podrške odgojno-obrazovnim djelatnicima tijekom registracije na portal eTwinning, provedbe projekata i organizacije stručnih usavršavanja s pomoću javnog natječaja.
Kako se uključiti u eTwinning?
Zajednica eTwinning sigurno je i provjereno okružje, a registrirati se možete u samo nekoliko koraka.
Posjetite stranicu https://school-education.ec.europa.eu/hr i započnite prijavu!
Zašto eTwinning
- Pridružite se najvećoj europskoj odgojno-obrazovnoj zajednici i umrežite se s kolegama.
- Sudjelujte na seminarima i mrežnim edukacijama (kratki i intenzivni mrežni tečajevi).
- Podijelite svoja iskustva u moderiranim tematskim grupama. Unaprijedite svoje vještine na radionicama i konferencijama profesionalnog usavršavanja.
- Usavršavajte se koristeći se edukativnim materijalima za samopoučavanje i alatima za samoprocjenu.
- Prijavite svoje projekte za Nacionalnu oznaku kvalitete, europske nagrade eTwinninga i oznaku eTwinning koja se dodjeljuje školama.
- Pronađite nadahnuće u praktičnim vodičima i projektnim kompletima za projekte eTwinninga.
- Pronađite projektne partnere na forumima eTwinninga.
- Primijenite TwinSpace kao virtualnu učionicu za svoje projekte u sklopu eTwinninga.
- Informirajte se s pomoću mreže ambasadora eTwinninga i nacionalnih organizacija za potporu eTwinningu.
- Testirajte projektne ideje i projektne partnere kao pripremu za projekte Erasmus+.
- Osigurajte kvalitetnu diseminaciju rezultata projekata.
- Osigurajte vidljivost projekata i svoje odgojno-obrazovne ustanove na europskoj razini.
Ambasadori eTwinninga
Ambasadori eTwinninga su odgojno-obrazovni djelatnici, iskusni korisnici eTwinninga i programa Erasmus+.
Aktivnosti ambasadora eTwinninga uključuju samostalnu organizaciju i provedbu promotivnih i edukativnih događanja u Vašoj odgojno-obrazovnoj ustanovi ili online. Na mrežnoj stranici Nacionalne organizacije za potporu eTwinningu www.etwinning.hr provjerite regiju u kojoj provode aktivnosti i povežite se s njima ili se prijavite na neko od brojnih online događanja.
U mreži ambasadora sudjeluju ITE ambasadori eTwinninga, zaduženi za informiranje i promoviranje eTwinninga na ustanovama visokog obrazovanja za buduće učitelje i student ambasador koji promiče eTwinning među svojim vršnjacima u provedbi aktivnosti eTwinning na ustanovama visokog obrazovanja za buduće učitelje.
Škole s oznakom eTwinning
Škole s oznakom eTwinning su odgojno-obrazovne ustanove odabrane na temelju natječaja kao modeli izvrsnosti u područjima:
- digitalne prakse,
- eSigurnosti,
- inovativnih i kreativnih pristupa pedagogiji koji uključuju suradničko učenje, obrazovanje usmjereno prema učeniku, prilagodljiv pristup učenju i prostoru za učenje te inkluzivnost,
- promicanja stalnog profesionalnog razvoja i obrazovanja zaposlenih,
- upravljanja odgojno-obrazovnom ustanovom primjenom metode podijeljene odgovornosti,
- promicanja suradnje u nastavnoj praksi među učiteljima i učenicima (učenici u razvoju škola s oznakom eTwinning imaju dvostruku ulogu: istodobno su pokretačka snaga promjena i medij usvajanja inovativnih pedagoških praksa i uporabe tehnologije).
Zašto je korisno prijaviti svoju školu za dobivanje oznake eTwinning
Oznaka eTwinning dodjeljuje se školama radi nagrađivanja njihovih timova odgojno-obrazovnih djelatnika i ravnatelja za sudjelovanje i rad u eTwinningu na razini odgojno-obrazovne ustanove te dokazuje kvalitetu ustanove na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini.
Informacije o eTwinningovim školama mogu se pronaći na mrežnoj stranici Europske platforme za školsko obrazovanje i na mrežnoj stranici eTwinning Hrvatska.
eTwinning za buduće učitelje
Početno obrazovanje učitelja (Initial teacher education - ITE) inicijativa je eTwinniga za suradnju ustanova visokog obrazovanja kojom se želi proširiti djelokrug eTwinninga i osposobiti studente na učiteljskim fakultetima, odnosno visokoškolskim ustanovama koje nude studijske programe za odgojitelje i nastavnike, za uporabu inovativnih tehnologija.
Doprinos eTwinninga u obrazovanju budućih učitelja:
- izvođenje projektne nastave i multidisciplinarnog rada,
- razvijanje ICT i jezičnih vještina,
- europska, međunarodna i međukulturna iskustva,
- razvijanje profesionalnih vještina (vođenje projekta, postavljanje ciljeva, planiranje, timski rad),
- razmjena prakse s nastavnicima iz drugih obrazovnih sustava.
Od 2022. godine dodjeljuje se nagrada eTwinning za buduće učitelje na razini zajednice eTwinninga te priznanja na nacionalnoj razini za rad sa studentima u eTwinningu u trima glavnim područjima: integracija kurikuluma, provedba projekata i rezultati istraživanja.
Informacije o eTwinningu za buduće učitelje mogu se pronaći na mrežnoj stranici Europske platforme za školsko obrazovanje i na mrežnoj stranici eTwinning Hrvatska.
Uključivanje, jednake mogućnosti i raznolikost
Uključivanje, jednake mogućnosti i raznolikost načela su koja je Europska komisija ugradila u svoje programe usmjerene obrazovanju, osposobljavanju i mladima, a Agencija za mobilnost i programe Europske unije ta ista načela promovira u svom djelovanju sa svrhom pružanja jednakih prilika. Nacionalna organizacija za potporu eTwinningu uređuje mrežnu stranicu namijenjenu promicanju aktivnosti eTwinninga u području uključivosti i raznolikosti, a jedna od ambasadorica eTwinninga moderatorica je grupe Uključivo obrazovanje dostupne na Europskoj platformi za školsko obrazovanje.
U mreži ambasadora eTwinninga sudjeluje i ambasador uključivosti i raznolikosti Agencije za mobilnost i programe Europske unije.
Impressum
eTwinning Hrvatska – Nacionalna organizacija za potporu eTwinningu
Agencija za mobilnost i programe Europske unije
Frankopanska 26
10000 Zagreb
T +385 (0)1 5556 498
F +385 (0) 1 5005 699
etwinning@ampeu.hr
www.ampeu.hr
www.etwinning.hr
www.facebook.com/eplusetwinninghrvatska
www.twitter.com/eTwinningHR
www.youtube/eTwinning Hrvatska AMPEU
Zagreb, veljača 2023.
Ova je publikacija ostvarena uz financijsku potporu Europske komisije. Ona izražava isključivo stajališta svojih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.
AMPEU - Za zelen i održiv okoliš