Održana Nacionalna konferencija eTwinninga 2024. - Dobrobit u školi – napredujemo zajedno
Nacionalna organizacija za potporu eTwinningu pri Agenciji za mobilnost i programe Europske unije organizirala je 6. studenoga 2024. godine online godišnju konferenciju eTwinninga. Tema konferencije ujedno je bila i godišnja tema eTwinninga: Dobrobit u školi – napredujemo zajedno.
Konferenciju, koja je okupila više od stotinu sudionika iz cijele Hrvatske, otvorila je ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije mr.sc. Antonija Gladović. U protekloj godini ponovno smo svjedočili impresivnim dostignućima naših odgojitelja, učitelja, vrtića i škola u eTwinning projektima. Zahvaljujući vašem trudu i kreativnosti, naši učenici ne samo da razvijaju digitalne i jezične vještine, nego uče još važnije stvari o međusobnom poštovanju i razumijevanju, suradnji i kulturnoj raznolikosti te europskim vrijednostima. Vaš rad oblikuje naraštaje koji dolaze i svjesna sam koliko truda i energije ulažete kako biste stvorili što bolje uvjete za razvoj i dobrobit svojih učenika - izjavila je ravnateljica AMPEU-a u pozdravnom govoru.
Na slici: Ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije mr.sc. Antonija Gladović otvara konferenciju
O ulozi nastavničkog leadershipa u jačanju dobrobiti u školama govorila je Jasna Kovačević s Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. Uvođenje nastavničkog leadershipa kao ključnog faktora u poboljšanju dobrobiti unutar škola nudi jedinstvenu priliku za stvaranje pozitivnijeg i podržavajućeg okruženja za učenike, učenice i nastavnike. Nastavno osoblje ima neprocjenjivu ulogu ne samo u akademskom postignuću već i u jačanju emocionalnog i socijalnog blagostanja učenika i učenica, naglasila je Jasna Kovačević. Plenarno predavanje I: Uloga nastavničkog leadershipa u jačanju dobrobiti u školama
Na slici: Jasna Kovačević, izvanredna profesorica na Katedri za menadžment i organizaciju Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Marko Brajković, ravnatelj Osnovne škole Lovas te eTwinning ambasador, u svojem predavanju Dobrobit učitelja – od izgaranja do potpunog zadovoljstva usredotočio se na emocionalno i psihološko stanje učitelja te načine kako se nositi s izazovima profesionalnog života. U predavanju je bilo riječi o prepoznatljivim znakovima izgaranja (burnout), kao i o uzrocima tog stanja te načinima kako pomoći učiteljima da prepoznaju znakove izgaranja i razviju alate za postizanje unutarnjeg zadovoljstva i ispunjenja u svojem poslu.
Plenarno predavanje II: Dobrobit učitelja – od izgaranja do potpunog zadovoljstva
Na slici: Marko Brajković, ravnatelj Osnovne škole Lovas te eTwinning ambasador
Žana Fakin, stručna savjetnica u Odjelu za mreže i inicijative programa Erasmus+, AMPEU, predstavila je izvješće mreže Eurydice „Učitelji u Europi: Karijere, razvoj i dobrobit“.
Teachers in Europe: Careers, Development and Well-being
Na konferenciji su predstavljeni projekti dobitnici ovogodišnje Europske nagrade za inovativno poučavanje – EITA te je održana panel-rasprava s predstavnicama projektnih timova: Dora Rolj Kovačević, projektna koordinatorica, nastavnica engleskog i njemačkog jezika iz OŠ Stjepana Cvrkovića iz Starih Mikanovaca, Doris Velan, ravnateljica DV “Olga Ban” iz Pazina, Natalija Havelka, izvršna direktorica Centra za mir, nenaslilje i ljudska prava – Osijek te Jelena Gulan, ravnateljica Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića Zadar.
Na slici: Doris Velan, ravnateljica DV “Olga Ban” iz Pazina
Na slici: Dora Rolj Kovačević iz OŠ Stjepana Cvrkovića iz Starih Mikanovaca
Na slici: Natalija Havelka, izvršna direktorica Centra za mir, nenaslilje i ljudska prava – Osijek
Na slici: Jelena Gulan, ravnateljica Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića Zadar
Predstavljeni dobitnici nacionalne nagrade COMET za najbolje eTwinningove projekte u školskoj godini 2023./2024.
Predstavljeni su i ovogodišnji dobitnici nacionalne nagrade COMET za najbolje eTwinningove projekte u školskoj godini 2023./2024. U kategoriji „Predškolski odgoj i obrazovanje“ dobitnik nagrade je projekt „Igra bez granica – Game without frontiers“ Dječjeg vrtića Viškovo. Sudionici su imali priliku pogledati videosnimku u kojoj je projekt i njegove rezultate predstavila njegova osnivačica Sonja Pribela-Hodap.
Na slici: Videopredstavljanje projekta „Igra bez granica – Game without frontiers“ Dječjeg vrtića Viškovo
U kategoriji „Niži razredi osnovne škole“ dobitnik nagrade je projekt „Wellbeing through STREAM“ zadarske Osnovne škole Petra Preradovića. O tome kako je nagrađeni projekt pridonio dobrobiti uključenih učenika i njihovog školskog okružja govorila je Anita Šimac, također putem videosnimke.
Na slici: Videopredstavljanje projekta „Wellbeing through STREAM“ zadarske Osnovne škole Petra Preradovića.
U kategoriji „Viši razredi osnovne škole“ dobitnik nagrade je projekt „Auf Deutsch, bitte!“ III. osnovne škole iz Varaždina. Osnivačica projekta Željka Hutinski predstavila je u videosnimci rezultate provedbe projekta.
Na slici: Videopredstavljanje projekta „Auf Deutsch, bitte!“ III. osnovne škole iz Varaždina
U kategoriji „Gimnazije“ dobitnik nagrade je projekt „Sustainability for EU and ME“ Gimnazije „Matija Mesić“ iz Slavonskog Broda. Osnivačica projekta Marina Cvijić predstavila je u videosnimci dobrobiti koje je projekt donio projektnom timu i okružju.
Na slici: Videopredstavljanje projekta „Sustainability for EU and ME“ Gimnazije „Matija Mesić“ iz Slavonskog Broda
U kategoriji „Strukovne i umjetničke škole“ dobitnik nagrade je projekt „Photo mARTh“ Srednje škole Novska. Projekt su u videosnimci predstavile nastavnice Gordana Divić i Lea Božić zajedno s učenicima.
Na slici: Videopredstavljanje projekta „Photo mARTh“ Srednje škole Novska
U drugom dijelu konferencije održane su praktičnije interaktivne radionice ambasadora eTwinninga na različite teme u skladu s prioritetima eTwinninga i Erasmusa+.
Radionica I: Provedba eTwinningovih projekata u ruralnim sredinama
Daniela Usmiani, SŠ Bedekovčina, i Tomislav Pavlović, OŠ Ludina
Radionica II: eTwinning i životne vještine? Može!
Andreja Sedlar, DV Varaždin, i Alen Ptičar, DV Petar Pan
Radionica III: eTwinning i well-being u svijetu struke; predstavljanje Euroguidance istraživanja
Ana Marketin-Sedlar, Strojarska i prometna škola,Varaždin
Mia Trcol, Agencija za mobilnost i programe EU
Radionica IV: Gradnja mostova: Kako do dobrobiti u školama i kako eTwinning i Erasmus+ mogu pomoći
Lareta Žubrinić, OŠ Vladimira Nazora, Nova Bukovica, Igor Nikičić, OŠ Đuro Pilar
Konferencija je završila najavom godišnje eTwinningove teme koja od ove godine počinje s početkom nastavne godine. Tema za ovu školsku godinu bit će Građanski odgoj i obrazovanje. Ove školske godine, usmjereni smo na aktivno građanstvo, kritičko razmišljanje te učenje o europskom zajedništvu i vrijednostima. U eTwinning zajednici cilj za 2024.–2025. jest poduprijeti korisnike u stvaranju projekata koji će uključivati teme kao što su jednakost, ljudska prava i demokracija. Potaknimo naše učenike da uče o različitostima Europe, istražuju temeljne europske vrijednosti i razvijaju kritičke vještine potrebne za razumijevanje i prepoznavanje vjerodostojnih izvora informacija. Ovim putem, nastojimo oblikovati mrežu učitelja i učenika posvećenih aktivnom građanstvu i izgradnji snažne europske zajednice.
Ujedno pozivamo sve članove eTwinninga da se pridruže grupi posvećenoj godišnjoj temi na poveznici: Citizenship education: celebrating what unites us.
Na slici: Dio tima zaduženog za organizaciju i realizaciju konferencije s moderatoricom Idom Prester